

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 400 pF |
| Voltage Rating (DC) | 585 V |
| Tolerance | 10 % |
| Termination | Radial |
| Diameter | 20 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage Rating (AC) | 440 V |
| Depth | 6.7 mm |
| Lead Pitch | 10 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead/Base Style | Radial |
| Current Rating | 100 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 585 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 11 months ago) |
| Clamping Voltage | 1.18 kV |
| Varistor Voltage | 715 V |
| Max Voltage Rating (AC) | 440 V |
| Max Surge Current | 8 kA |
| Clamping Current | 100 A |
| Voltage Tolerance | 10 % |
| Surge Energy Rating | 185 J |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Peak Surge Current | 8 kA |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
